News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Marcel Ciolacu amenință că demisionează dacă PNL iese de la guvernare. „Cel mai bine ar fi fost să nu facem această coaliție“

Prim-ministrul Marcel Ciolacu a declarat miercuri că, dacă PNL iese de la guvernare, își va depune mandatul, potrivit Digi24.ro. Premierul precizează însă că, din discuţiile pe care le-a avut până acum cu Nicolae Ciucă, este exclus acest scenariu.

Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă. FOTO Inquam Photos/ Octav Ganea

Marcel Ciolacu și Nicolae Ciucă. FOTO Inquam Photos/ Octav Ganea

Cel mai bine pentru mine și colegii mei ar fi fost să nu intrăm la guvernare și să nu facem această Coaliție. În acest moment ori am fi avut alegeri anticipate, fiindcă eram în pragul unei crize sociale, ori PSD ar fi avut cu 5 în față la alegeri, dar am hotărât, într un moment dificil, că este bine să ne implicăm și să nu lăsăm România să se ducă într-o direcție total greșită”, a explicat premierul Marcel Ciolacu.

  

„Cred că este o abordare greşită”  

Premierul a declarat că, dacă PNL iese de la guvernare, își depune mandatul.

„Dacă e o decizie politică a partenerilor de Coaliție să se retragă de la guvernare, președintele Klaus Iohannis va primi mandatul meu de prim-ministru. (…) Dacă ne supărăm că nu mai avem prim-ministru,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Kelemen Hunor: Prima forţă din coaliţie este PSD. S-a schimbat raportul de forţă în coaliţie. Cu USR, PNL era prima vioară

Redacția

Nicușor Dan: În momentul de față avem o simpatie pentru AUR undeva la 40% / Multe din atributele acestor oameni nu sunt deloc îngrijorătoare / A fi naționalist este o chestiune absolut legitimă

Redacția

Ciucă, întâlnire cu mai mulţi miniştri şi cu autorităţile de management pe tema gestionării absorbţiei fondurilor europene

Redacția
Încarcă...