RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

LIVE Ziua 485 de război. Apărarea aeriană ucraineană a doborât 13 rachete de croazieră rusești care se îndreptau spre un aerodrom militar/ Zelenski: ”Dez-ocuparea completă a centralei nucleare de la Zaporojie este o necesitate”

Apărarea aeriană ucraineană a doborât vineri dimineața 13 rachete de croazieră rusești care se îndreptau spre un aerodrom militar din vestul regiunii Khmelnițki, au anunțat forțele aeriene ucrainene. Oficialii ucraineni au precizat că rachetele fuseseră lansate de bombardiere rusești din zona Mării Caspice. În acest timp, Volodimir Zelenski a transmis că ”Dez-ocuparea completă a centralei nucleare de la Zaporojie este o necesitate. Şi oricine se face că nu vede ocuparea de către Rusia a unei astfel de facilităţi, minarea de către Rusia a teritoriului şi facilităţilor centralei nucleare contribuie de fapt nu doar la răul rusesc, ci şi la teroare în general”.

Principalele evenimente ale zilei de vineri, 23 iunie:

Ora 09:09 Forțele ruse au bombardat nouă comunități din regiunea ucraineană Sumy, fiind auzite peste 147 de explozii, a anunțat cotidianul Kyiv Independent, citând administrația militară a regiunii de nord-est, transmite The Guardian.

Ora 08:27 Apărarea aeriană ucraineană a doborât vineri dimineața 13 rachete de croazieră rusești care se îndreptau spre un aerodrom militar din vestul regiunii Khmelnițki, au anunțat forțele aeriene ucrainene, citate de The Guardian.

  

Oficialii ucraineni au precizat că rachetele fuseseră lansate de bombardiere rusești din zona Mării Caspice,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Bugetul Primăriei Capitalei, respins a treia oară în Consiliul General / PNL și PSD vor amendamente ce implică cheltuieli de peste 1,5 miliarde de lei, dar nu spun de unde să fie luați banii

Redacția

Liderii europeni discută despre varianta obţinerii unui vaccin împotriva tulpinii Omicron a coronavirusului

Redacția

Credincioşii străbat sute de kilometri şi aşteaptă ore în şir pentru a se închina la racla Sfintei Parascheva / 300.000 de persoane sunt aşteptate în următoarele zile la pelerinajul de la Iaşi

Redacția
Încarcă...