News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Liderul stângii radicale din Franța, Jean-Luc Mélenchon, convocat la Parchet sub acuzația de insultă publică / El a comparat-o pe o ministră cu nazistul Adolf Eichmann

Mélenchon, care conduce partidul Franța Nesupusă (LFI) a anunțat duminică, 22 septembrie, că a fost convocat marți, 24 septembrie, pentru a „răspunde unei plângeri pentru insultă”, după comentariile sale din aprilie 2024, care făceau o paralelă între președintele Universității din Lille și nazistul Adolf Eichmann, cel care a pus în practică Soluția finală de exterminare în masă a evreilor.

„Marți, 24 septembrie, trebuie să merg să răspund unei plângeri pentru insultă lansată de un ministru al lui Macron cu privire la reacția mea la o conferință interzisă la Lille”, a scris el duminică pe rețeaua X, citat de BFMTV.

„Nu va exista nicio urmărire penală din partea procurorului general, nu există nicio apreciere a legii penale pe acest subiect”, a asigurat pentru AFP Mathieu Davy, avocatul lui Jean-Luc Mélenchon.

La sfârșitul lunii aprilie, ministra învățământului superior, Sylvie Retailleau, a anunțat că depune plângere împotriva fostului candidat la președinție pentru „insultă publică”.

  

Fostul candidat la președinție a făcut referire la criminalul de război nazist în timpul campaniei pentru alegerile europene, pe 18 aprilie, în timpul unui discurs la Lille, organizat în plină stradă după ce două conferințe fuseseră anulate de

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Oficial: Guvernul prelungește compensarea cu 50 de bani și la motorină și la benzină

Redacția

Preşedintele Nicuşor Dan s-a întâlnit cu liderii coaliţiei de guvernare / Discuțiile au durat aproape 3 ore

Redacția

Câți bani aduc la buget măsurile din Ordonanța-trenuleț: de la pensiile de peste 4.000 lei, la scăderea pragului la microîntreprinderi

Redacția
Încarcă...