News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Liderul opoziţiei afgane din Panjshir este dispus să negocieze încetarea ostilităţilor cu talibanii

Liderul opoziţiei afgane din valea Panjshir, Ahmad Massoud, şi-a exprimat duminică disponibilitatea de a negocia încetarea ostilităţilor cu talibanii, salutând propunerile în acest sens venite din partea unor erudiţi religioşi, transmite Reuters.

Massoud, şeful Frontului Naţional de Rezistenţă (FNR), a făcut anunţul pe pagina de Facebook a grupului. Forţele talibane au anunţat mai devreme că au avansat în capitala Panjshir, după ce au cucerit districtele înconjurătoare, citează News.

Talibanii au preluat controlul în restul Afganistanului cu trei săptămâni în urmă, preluând puterea la Kabul pe 15 august, după ce guvernul susţinut de Occident s-a prăbuşit, iar preşedintele Ashraf Ghani a fugit din ţară. “NRF este de principiu de acord să rezolve problemele actuale şi să pună capăt imediat luptelor şi să continue negocierile. Pentru a ajunge la o pace durabilă, NRF este gata să înceteze lupta cu condiţia ca talibanii să oprească şi atacurile şi mişcările lor militare asupra Panjshir şi Andarab “, a spus Massoud în postarea de pe Facebook, referindu-se la un district din provincia vecină Baghlan.

Ar putea fi organizată o mare adunare cu participarea tuturor părţilor părţile şi consiliul de erudiţi religioşi din Ulema, a spus el. Anterior, presa afgană a scris că erudiţii religioşi au cerut talibanilor să accepte o soluţionare negociată pentru a pune capăt luptelor din Panjshir.

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Mesajul transmis de căpitanului CFR-ului înainte de returul cu Lazio din UEFA Conference League

Redacția

Călin Georgescu, victimizat de avocații săi: „Procesul penal nu se poate desfășura în mass-media”

Redacția

CATL: baterie cu litiu și sodiu pentru mașini plug-in hybrid

Redacția
Încarcă...