News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
AdministrațieEconomie și afaceri

La Pașcani, statul vrea sa finalizeze în urmatorii 2 ani un proiect început in 1985

A fost inițiata hotărârea de guvern pentru exproprierea necesară incheierii lucrarilor la Amenajarea Hidroenergetica Pascani. Practic vor fi expropiate peste 2000 hectare.

Acest proiect a fost inițiat în 1985 si este finalizat în proporție de 80%  beneficiind de investiții de peste 400 milioane lei până în prezent.

Potrivit ministrului Energiei, Sebastian Burduja, proiectul va fi finalizat in anul 2026 si înseamnă producție de energie verde, diminuarea riscurilor inundațiilor, care au produs pagube de sute de milioane de lei, apă potabilă pentru Pașcani și localitățile limitrofe, apă de irigații pentru județele Iași și Neamț.

Amenajarea Hidroenergetică Pașcani este cea mai mare investiție a statului român de până acum, în județul Iași și se constituie ca două lucrări distincte. Pe deoparte, obiectivul de investiții ,,Acumularea Pașcani” de pe cursul râului Siret, cu o capacitate proiectată de 62 milioane de metri cubi de apă și un luciu de peste 2000 ha.

  

Cel de-al doilea proiect de infrastructura este reprezentat de ,,Centrala Hidroelectrică” din Pașcani, cu o capacitate instalată de 10 MWH energie electrică.

Related posts

Dezinsecția de la Pașcani, de 10 ori mai scumpă ca la Bacău

Răzvan Grecu

Scaunul de director al lui Ursu se clatină. Viceprimarul Rățoi nemulțumit de deszăpezirea făcută ieri, de Ecoserv

Răzvan Grecu

Comunitatea locală reacționează! Trei evenimente culturale se vor ține din donațiile celor cu suflet mare!

Marius Parteni
Încarcă...