Prezent la evenimentele organizate cu prilejul Zilei Aviaţiei, premierul Ilie Bolojan a evidenţiat importanţa flotei aviatice a României pentru securitatea naţională.
Ilie Bolojan, de Ziua Aviaţiei, 2025. FOTO: gov.ro
„Avem oameni care îşi fac treaba zi de zi, în uniformă sau în civil, în zbor, în hangar, în centrele de comandă sau în şcolile de aviaţie. Aceştia lucrează cu disciplină, cu seriozitate şi cu responsabilitate, într-un sistem care are nevoie de investiţii consistente, echipamente moderne şi un cadru clarpentru dezvoltare”, a declarat premierul.
Modernizarea flotei şi dezvoltarea infrastructurii sunt printre priorităţie guvernului, a punctat Ilie Bolojan în discursul său, după ce a trecut în revistă importanţa pe care o are aviaţia pentru securitatea naţională, dar şi în contextul strategiei NATO.
„Modernizarea flotei, dezvoltarea infrastructurii aeriene și păstrarea personalului calificat sunt priorități pe care le vom susține în anii următori.
Suntem parte a Alianței Nord-Atlantice, iar acest lucru este o garanție și o responsabilitate. Însă România nu e un simplu beneficiar al securității oferite de NATO. Avioanele românești patrulează în cooperare cu aliații, participă la exerciții internaționale și contribuie direct la securitatea regională.
Mulțumesc tuturor celor care țin această structură importantă a apărării naționale în funcțiune.
» Citește continuarea pe pagina autorului


