News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul Orbán lansează un program pentru sprijinirea cârciumilor de la sate

Sursa Foto: jurnaldinromania.ro

Vom da un miliard de forinți pentru cârciumi şi baruri din localităţile cu mai puțin de o mie de locuitori, a anunțat miercuri ministrul economiei, Márton Nagy, pe Facebook, potrivit Rador Radio România.

Într-un videoclip postat pe pagina sa de socializare, Márton Nagy a menţionat, sprijinându-se de o tejghea de bucătărie, că bodega este „întotdeauna sufletul satului”, un punct de întâlnire turistică sau culturală. Apoi, explicând detaliile, a spus că fiecare cârciumă poate cheltui cel mult trei milioane de forinți pentru acoperirea costurilor de funcționare, fie pe utilități, fie pe salarii, dar poate finanța și investiții de eficiență energetică din această sumă.

  

Proiectele pot fi depuse începând cu 3 martie.

„Programul pentru susţinerea turismului, de 13 miliarde de forinți alocaţi de guvern, continuă. Până acum am susținut peste 3.300 de restaurante, patiserii, cafenele și snack-baruri, iar acum deschidem programul micilor cârciumi”, a spus cu mândrie ministrul economie.

Sursa: NÉPSZAVA

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Giorgio Armani nu mai exclude o vânzare a imperiului său

Redacția

Jeff Bezos vrea să profite de prăbușirea la bursă a acțiunilor Tesla și de falimentul mai multor companii EV / Miliardarul american pare a fi finanțatorul misterios din spatele Slate Auto, o companie de mașini electrice

Redacția

Dacia Sandrider și Sebastien Loeb, victorie în prima etapă a Raliului Marocului

Redacția
Încarcă...