Guvernul a aprobat joi atât creșterea salariului minim brut de la 3.300 de lei la 3.700 de lei de la 1 iulie, cât și majorarea sumei netaxabile din salariul minim de la 200 de lei în prezent, la 300 de lei, a anunțat Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Executivului. Punctul de amendă, care este legat direct de creșterea salariului minim, nu a fost încă înghețat, iar Constantin spune că „mai este răgaz până la 1 iulie”.

BaniFoto: © Vlad Ispas | Dreamstime.com
- „Salariul minim brut va creste de la 3.300 de lei lunar cât este în prezent la 3700 de lei lunar incepand cu 1 iulie. De asemenea Guvernul a majorat de la 200 de lei la 300 de lei suma din salariul minim brut pentru care nu se va plăti impozit pe venit și contribuții sociale obligatorii.
- Ambele decizii, o hotărâre de guvern și o ordonanță de urgență (OUG) au fost adoptate în ședinta de Executivului de astăzi”, a declarat Mihai Constantin la finalul ședinței de Guvern.
Amenzile de circulație vor crește, dacă Guvernul nu va îngheța punctul de amendă
Pe de altă parte,
» Citește continuarea pe pagina autorului

