Țările europene nu trebuie să conteze pe victoria Kamalei Harris în cursa prezidențială din Statele Unite, ci ar trebui să înceapă să asume responsabilitatea propriei apărări, comentează cotidianul Financial Times, notând că relațiile cu Washingtonul sunt fluctuante și că președintele Joe Biden a fost ultimul atlantist activ de la Casa Albă.
”Capitalele europene au răsuflat ușurate la intrarea Kamalei Harris în cursa prezidențială din SUA. Președintele Joe Biden a fost un prieten bun al continentului după ce Vladimir Putin a declanșat războiul din Ucraina. Dar Europa nu poate fi sentimentală în legătură cu aceste lucruri. (…) Percepțiile europene asupra relațiilor cu SUA oscilează între mulțumirea cu o anumită situație și insecuritate, marcate uneori de resentimente. (…) Iar, acum, pericolul este ca, prin candidatura Kamalei Harris, să se ajungă din nou la mulțumire”, notează editorialistul Philip Stephens, într-un articol publicat în cotidianul Financial Times.
Donald Trump generează preocupări privind respectarea angajamentelor în materie de apărare. Diplomații susțin că, dacă va obține un nou mandat de președinte al SUA, Trump ar putea convoca imediat un summit NATO și, în paralel, ar stabili cu președintele Rusiei, Vladimir Putin, condițiile unui armistițiu în Ucraina.
Nu se cunosc prea multe despre perspectivele Kamalei Harris asupra relațiilor internaționale,
» Citește continuarea pe pagina autorului


