RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sport

Femeia care poate coborî până la 70 de metri sub apă fără tub de oxigen. „Nici nu știam că e omenește posibil”

Oamenii de știință credeau că oamenii ar putea înota până la o adâncime maximă de 30 de metri cu o singură respirație, fără sursă de oxigen. Amber Bourke a coborît mai mult de 70 de metri, iar fenomenul nu are o explicație fiziologică, relatează The Guardian.

Cu ani în urmă, australianca Amber Bourke avea 20 de ani și călătorea Egipt când a descoperit ceva uimitor despre ea însăși. Într-un mic sat din peninsula Sinai, a dat peste un loc în care se făceaau „scufundări libere” – scufundări subacvatice fără aparat de oxigen – și a decis să încerce.

„Mi-am ținut respirația timp de patru minute și am coborît până la 18 metri”, spune Bourke, care este actuala campioană australiană la scufundări libere. „Nici nu credeam că e omenește posibil”, spune ea.

În 2018, Bourke era printre cele mai bune sportive din lume și, în apele adânci de pe coasta Filipinelor, a încercat să doboare recordul mondial feminin.

  

În această competiție, un scafandru coboară vertical în apă, cu o singură respirație, folosind doar forța musculară pentru a se propulsa în jos. Cu fiecare metru de coborâre, presiunea asupra corpului crește,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Copiii pasionați de fotbal, așteptați la înscrieri în Asociația Sportivă Ciprian Nistor Conțești

Redacția

Fotbalistul din Valea Seacă, Alexandru Creţu, convocat la naţională

Redacția

Doi rugbyști pășcăneni se pregătesc pentru mondialul din Franța

Marius Parteni
Încarcă...