RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Echipa de fotbal a Iranului a avut parte de primire modestă după înfrângerea de la Cupa Mondială împotriva SUA, un meci jucat pe fondul protestelor antiguvernamentale

Echipa națională de fotbal a Iranului a avut parte de o primire modestă acasă după înfrângerea de la Cupa Mondială în fața Statelor Unite, un meci jucat pe fondul protestelor antiguvernamentale în desfășurare în Iran, notează AP.  

Jucătorii s-au întors din Qatar miercuri seara târziu, la o zi după înfrângerea cu 1-0. Protestatarii antiguvernamentali, care consideră echipa un simbol al conducătorilor clerici din Iran, au sărbătorit înfrângerea în unele orașe iraniene cu focuri de artificii și urale.

Un bărbat a fost împușcat mortal de către forțele de securitate iraniene în nord-vestul Iranului pentru că a claxonat în semn de susținere a victoriei americane, a raportat joi Iran Human Rights, organizație de monitorizare a drepturilor cu sediul la Oslo.

Tratamentul aplicat de Iran jucătorilor va fi probabil analizat cu atenție, deoarece aceștia s-au abținut să cânte imnul național al Republicii Islamice în timpul meciului de deschidere a Cupei Mondiale. Mulți au considerat gestul o dovadă de solidaritate cu protestele. Echipa a cântat imnul în meciurile ulterioare.

  

Câteva zeci de fani au întâmpinat revenirea echipei naționale pe aeroportul internațional din Teheran, oamenii aclamând și fluturând steagul iranian.

Cu toate acestea,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Polonia ar putea extrăda bărbaţii ucraineni care fug de război / Deja a început extrădarea călăuzelor

Redacția

Bolojan lansează un ultimatum, după scandalul din coaliție: „Dacă oamenii se porcăiesc între ei, nu câștigă nimeni”

Redacția

EXCLUSIV O directoare din Electrica Serv a virat ilegal aproape un milion de euro din companie către o firmă a soțului său / Reacția Electrica

Redacția
Încarcă...