RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Comunicate de Presă

Deputatul Bogdan Cojocaru, președintele PSD Iași: Costel Alexe trebuie să-și dea demisia imediat! Erorile grave de management în administrarea Spitalului de Copii «Sf. Maria» pun în pericol viețile copiilor ieșeni (P)

„Situația de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii «Sf. Maria» din Iași este de neacceptat. Șapte copii și-au pierdut viața, după ce au fost infectați cu bacteria Serratia marcescens chiar în secția ATI a celei mai mari unități medicale pediatrice din Moldova.

Acest dezastru nu este un incident izolat, ci consecința incompetenței și nepăsării administrației județene conduse de Costel Alexe. Problemele legate de infecțiile nosocomiale au fost mușamalizate ani la rând. În loc de măsuri reale pentru protejarea pacienților, am văzut doar festivisme, inaugurări și campanii de imagine. Un spital de copii ar trebui să fie locul unde părinții își aduc micuții pentru a fi vindecați. Din păcate, sub administrația actuală, acest loc al speranței s-a transformat într-o morgă și scena unor tragedii inimaginabile.

În calitate de președinte al Consiliului Județean, Costel Alexe poartă responsabilitatea directă pentru buna funcționare a spitalelor din subordinea instituției. Faptul că, la scurt timp după o renovare de peste 130 de milioane de lei, secția ATI a fost închisă din cauza unui focar mortal arată dimensiunea catastrofei administrative.

În loc să ia măsuri ferme, Costel Alexe a ales, din nou, improvizațiile. A numit ca manager interimar un medic fără experiență administrativă, pentru doar 30 de zile – o decizie lamentabilă, care nu rezolvă criza. Mai mult, ani la rând, a păstrat în fruntea spitalului o persoană care s-a dovedit incapabilă să gestioneze eficient această instituție. Și mai revoltător, persoanele aflate în funcții de conducere în timpul izbucnirii focarului, responsabile pentru întârzierea măsurilor, nu au fost demise, ci păstrate pe posturi călduțe în structura spitalului. În administrația penelistă de la Consiliul Județean, vinovații sunt protejați, iar părinții își îngroapă copiii.

  

Cer public demisia imediată a lui Costel Alexe! Orice zi în plus cu acest om la conducerea administrației județene înseamnă un risc pentru viețile pacienților și pentru întreg sistemul medical ieșean”, a declarat deputatul Bogdan Cojocaru, președintele PSD Iași.

Related posts

Alexandru Muraru, deputat și vicepreședinte PNL: Suveranitatea reală versus trădarea națională: Momentul adevărului în Parlamentul României (P)

Redacția

Ziua Națională a Lecturii la Miron Costin

Redacția

Comunicat de presă TNL Pașcani: 2000 de cărți colectate în campania „Suntem români, citim românește!”

Redacția
Încarcă...