„Ne cerem scuze tuturor, mâinile noastre sunt cam legate” – acesta a fost mesajul guvernului Mongoliei după ce luni nu a reușit să execute mandatul internațional de arestare împotriva președintelui rus Vladimir Putin, care a aterizat în această țară pentru o vizită oficială, informează Politico.
Un purtător de cuvânt al guvernului mongol a declarat pentru Politico că țara sa se află într-o poziție de dependență energetică, ceea ce face dificilă încătușarea lui Putin în legătură cu mandatul de război al Curții Penale Internaționale (CPI) privind crimele de război din Ucraina.
„Mongolia importă 95% din produsele sale petroliere și peste 20% din energia electrică din vecinătatea noastră imediată, care au suferit anterior întreruperi din motive tehnice. Această aprovizionare este esențială pentru a ne asigura existența noastră și a poporului nostru”, a declarat purtătorul de cuvânt.
„Mongolia a menținut întotdeauna o politică de neutralitate în toate relațiile sale diplomatice, după cum demonstrează declarațiile noastre de până acum”, a adăugat purtătorul de cuvânt.
Mongolia, o țară vastă de 3,3 milioane de locuitori, se află într-un spațiu geografic dificil, fără ieșire la mare, înconjurată de superputerile Rusia și China. Mongolia a mers pe o coardă sensibilă din punct de vedere diplomatic pentru a evita să se îndepărteze de oricare dintre vecinii săi,
» Citește continuarea pe pagina autorului


