Liderii chinezi au convenit în spatele ușilor închise să crească anul viitor deficitul bugetar la 4% din produsul intern brut (PIB), cel mai mare nivel acceptat vreodată la nivel oficial, menținând în același timp un obiectiv de creștere economică de aproximativ 5%, au declarat două surse familiarizate cu subiectul pentru Reuters.
Spre comparație obiectivul inițial aprobat de Beijing pentru deficitul bugetar de anul acesta a fost de 3% din PIB. Noua țintă se aliniază cu o politică fiscală „mai proactivă”, detaliată de oficiali de top după ședința Biroului Politic al Partidului Comunist Chinez din decembrie și Conferința Centrală pentru Muncă Economică (CEWC) de săptămâna trecută. Potrivit surselor Reuters, țintele privind deficitul și alți indicatori macroeconomici au fost aprobate oficial, chiar dacă nu au fost anunțate public, cel puțin deocamdată.
Creșterea deficitului bugetar cu un punct procentual al PIB-ului reprezintă aproximativ 1,3 trilioane de yuani (179,4 miliarde de dolari). Cele două surse, care au cerut protecția anonimatului întrucât nu sunt autorizate să vorbească despre acest subiect cu presa, au precizat că creșterea deficitului va fi plătită prin emiterea de obligațiuni speciale care nu vor fi incluse în proiectul de buget.
Aceste obiective nu sunt de regulă anunțate oficial decât în cadrul întâlnirii anuale a parlamentului de la Beijing ce are loc în luna martie și nu este exclus ca ele să fie ajustate înaintea sesiunii legislative.
» Citește continuarea pe pagina autorului