
Administratia Nationala de Meteorologie (ANM) a emis recent o noua avertizare de vreme rea. Avertizarea ANM de cod galben a intrat inca de ieri in vigoare si este valabila pana luni, 3 mai, la ora 10:00. Mai multe zone din tara sunt vizate de fenomene meteorologice intense, printre acestea fiind si judetul Iasi.
In toata aceasta perioada sunt vizate manifestari de instabilitate atmosferica temporar accentuata. “Judetul Iasi intra sub atentionare meteo cod galben de instabilitate atmosferica accentuata. Sunt asteptate precipitatii sub forma de aversa de pâna la 25 litri pe metru patrat, iar izolat de pâna la 40-50 litri pe metru patrat, însotite de frecvente descarcari electrice, vijelii, grindina si averse torentiale. Zona noastra va traversa pâna luni la ora 10:00 o perioada de instabilitate atmosferica accentuata, deci codul galben actual ar putea fi prelungit”, au aratat autoritatile judetene.
sursa www.bzi.ro


