Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, afirmă că nu se pune problema introducerii obligativităţii vaccinării anti-Covid pentru unele sectoare, însă, în ceea ce priveşte sectorul sanitar, el susţine ideea ca angajaţii să se testeze pe banii lor, pe motiv că „nu e normal să ceri testarea pe banii statului din momentul în care ai alternativă pe gratis”.
„La acest moment nu se discută de obligativitate în sensul în care eşti obligat să te vaccinezi. Da, se poate discuta şi încă e discuţia în sectorul sanitar – nu eşti vaccinat, te testezi, asta este normal. Adică nu eşti vaccinat, ok, nu vrei să te vaccinezi, testează-te. Nu e normal să ceri testarea pe banii statului din momentul în care ai alternativă pe gratis şi să te protejezi”, a afirmat Raed Arafat, vineri seară, la Digi 24, potrivit News.ro.
În ceea ce priveşte restricţiile, oficialul din Ministerul
» Citește continuarea pe pagina autorului


