News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

Ai mâncat prea mult de Paște? Sfaturile nutriționistei ieșene Rada Baltag: „Bem o ceașcă de ceai fără zahăr și lăsăm sistemul digestiv să își revină”

iata-cum-o-simpla-cana-cu-ceai-poate-deveni-un-detector-de-particule!

După mesele îmbelșugate de sărbători, mai ales atunci când ai exagerat fără să îți dai seama, corpul începe imediat să îți „vorbească”: balonare, senzație de greutate, arsuri sau disconfort abdominal. Nu e nimic neobișnuit, este doar semnul că digestia a fost pusă la încercare și are nevoie de puțin răgaz. Vestea bună? Nu este cazul să intri în panică sau să recurgi la măsuri drastice, ci mai degrabă să îți ajuți organismul să revină treptat la normal.

Rada Baltag, nutriționist și dietetician ieșean, atrage atenția că primul pas nu este să cauți „remedii minune”. Ideea că un anumit aliment sau o băutură specială va rezolva rapid disconfortul este, de cele mai multe ori, un mit. Din contră, cel mai important lucru este să te oprești din mâncat și să îi dai organismului o pauză reală.

Conform nutriținistului, după acest moment de respiro, o plimbare ușoară în aer liber poate face mai mult decât ai crede, stimulează digestia, reduce senzația de balonare și ajută corpul să își reia ritmul natural.

„Desigur, primul pas este să ne oprim din mâncat. Nu mai mâncăm nimic, luăm o pauză și facem acea plimbare recomandată”, a precizat Rada Baltag.

  

Nutriționista recomandă să evităm băuturile alcoolice și sucurile, iar dacă vrem totuși să bem ceva, să alegem apă sau ceai de fenicul ori ghimbir. Totuși, aceasta subliniază importanța unei cantități moderate.

continuare pe ziaruldeiasi.ro

Related posts

De la 1 februarie, prima zi de concediu medical nu mai este plătită în România

Redacția

S-a rupt ştreangul în care se spânzura şi a căzut de la etaj, rănindu-se foarte grav

Redacția

Pacientă de 85 de ani, din Secția Îngrijiri Paliative, vindecată de coronavirus

Marius Parteni
Încarcă...