Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a avut o viziune optimistă asupra sfârșitului războiului în fața aliaților săi europeni, dar a avertizat în același timp asupra unor domenii care, în opinia sa, trebuie îmbunătățite, potrivit CNN.
El a declarat, la o reuniune a Consiliului European: „Dacă eforturile noastre comune se vor concentra în mod hotărât asupra victoriei Ucrainei, victoria va fi obținută încă din acest an”.
„Nimeni nu știe cu siguranță cât va dura războiul și care bătălii ne vor aduce succesul mai repede și care dintre ele vor necesita mai mult efort. Dar ceea ce este clar este că, dacă nu vor exista întârzieri sau stagnări în cooperarea noastră, că dacă eforturile noastre comune se vor concentra în mod hotărât asupra victoriei Ucrainei, victoria va fi obținută deja în acest an”, a continuat Zelenski.
Președintele ucrainean a precizat că apreciază sprijinul european pentru activitatea Curții Penale Internaționale și eforturile de a lansa un sistem de compensare care ar folosi miliarde de dolari din activele rusești confiscate pentru a reconstrui Ucraina.
Dar a spus că există mai multe domenii în care cooperarea lipsește încă:
- Întârzieri în furnizarea de rachete cu rază lungă de acțiune.
» Citește continuarea pe pagina autorului


