Zeci de solicitări la 112 prin care pompierii au fost chemaţi la datorie! A fost un weekend greu pentru pompierii din Paşcani şi Târgu Frumos. Ei au fost solicitaţi să intervină pentru salvarea mai multor persoane, dar şi pentru a lichida incendii izbucnite la locuinţe şi adăposturi de animale.
Iată câteva dintre cazurile la care au intervenit pompierii:
Secția de Pompieri Târgu Frumos a intervenit în satul Bădeni, comuna Scobinţi, judeţul Iaşi pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o casă de locuit şi la un adăpost de animale. Au ars: aproximativ 60 de mp de acoperiş din lemn din compunerea adăpostului de animale şi a casei, un pat, un dulap de lemn, o saltea de pat, două ferestre din lemn şi o uşă din lemn. În locuință a fost identificată o persoană de sex masculin în vârstă de 58 de ani, carbonizată. Cauza probabilă a incendiului: jar căzut din sisteme de încălzit.
Secția de Pompieri Pașcani a intervenit în data de 09.12.2017, ora 08:55, în suburbia Sodomeni, municipiul Paşcani pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un depozit de furaje. Au ars: 1,5 tone de furaje. Cauza probabilă a incendiului: foc deschis în spații deschise.
În data de 09.12.2017, ora 21:54, Secția de Pompieri Pașcani a intervenit în satul Brătești, comuna Stolniceni Prăjescu pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o autoutilitara. Au ars elementele combustibile din compartimentul motor al autoutilitarei. Cauza probabilă a incendiului: scurtcircuit electric.
De asemenea, pompierii din Paşcani au fost solicitaţi să intervină pentru deblocarea uşii unui apartament, precum şi pentru degajarea unei persoane de sex masculin, în vârstă de 42 ani, declarată decedată de către echipajul ambulanței S.A.J tip C, aflat la fața locului.


