News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Violeta Alexandru, despre rectificarea bugetară făcută de Guvern: Nu trebuie să pară ca o vânătoare de vrăjitoare, ca și cum cineva ar fi așteptat la cotitură

Fostul lider al PNL Bucureşti Violeta Alexandru a afirmat că atunci când vine vorba de rectificarea bugetară, nu trebuie să pară ca şi când ar fi „o vânătoare de vrăjitoare” şi „nu trebuie să vină rectificarea ca şi cum ar fi cineva aşteptat la cotitură”.

  • „Când vine vorba despre rectificare, nu trebuie să pară că şi când ar fi o vânătoare de vrăjitoare. Nu trebuie să vină rectificarea ca şi cum ar fi cineva aşteptat la cotitură. Ministerele de linie şi Ministerul Finanţelor trebuie să funcţioneze ca o echipă. Finanţele au un rol capital în construirea/rectificarea bugetului. Acest rol nu poate fi exercitat din 6 în 6 luni. Este adevărat că nu există o evaluare severă a costurilor la momentul întocmirii bugetelor instituţiilor. Are legătură cu toată cultura organizaţională din sistemul public. Nimeni nu recunoaşte că nu are capacitatea de a cheltui şi nu vrea să renunţe la nimic, visând că îşi va reveni miraculos în perioada ulterioară rectificării. Nu prea se întâmplă”, a scris Violeta Alexandru, luni pe Facebook.

Ea a adăugat că trebuie mers pe criteriul istoric în bugetarea unei instituţii.

„Eu am întors Ministerul şi instituţiile din coordonare anul trecut cu susul în jos ca să fundamenteze bine fiecare leu cerut.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Un șofer de 22 de ani „s-a înfipt” cu BMW-ul într-un TIR. Tânărul conducea cu viteză

Redacția

Poliţiştii au depistat şase autovehicule de marfă care transportau ilegal 66 de persoane

Redacția

Simonis, după breşa de securitate de la Camera Deputaţilor: Vom întări toate sistemele de securitate ca să fim mai puțin vulnerabili

Redacția
Încarcă...