News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Viktor Orbán, despre sancțiunile Occidentului impuse Rusiei: Sunt știri contradictorii, este greu de spus dacă sancțiunile au sau nu efect / Și în 2015, Bruxelles-ul a impus sancțiuni industriei alimentare din Rusia, iar în trei ani țara a devenit complet auto-sustenabilă

Premierul Ungariei, Viktor Orbán, continuă seria de laude la adresa politicilor lui Putin, sugerând că e greu de atacat economia Rusiei, în ciuda sancțiunilor impuse de UE și SUA. Într-un interviu la Radio Kossuth, premierul Orbán a amintit de un alt episod din 2015, când Bruxelles-ul a impus Rusiei sancțiuni asupra industriei alimentare, iar în numai 3 ani, Rusia a demonstrat că „a devenit complet auto-sustenabilă în agricultură”.

Viktor Orbán a apreciat că știrile despre economia Rusiei sunt „contradictorii” și că datele furnizate în privința economiei Rusiei sunt „îndoielnice”.

„Nu trebuie să credem pe nimeni care poate vorbi cu încredere despre starea economiei ruse și despre sancțiunile aplicate de UE. Sunt știri contradictorii în privința fiabilității datelor din economia rusă. Este greu de spus dacă sancțiunile aplicate au sau nu efecte”, a comentat Viktor Orbán.

Premierul ungar a mai spus că oricine vorbește cu încredere despre starea economiei ruse și face aprecieri în privința modului în care ar funcționa sancțiunile impuse „minte pur și simplu”.

  

„Pentru prima dată, Uniunea Europeană a introdus sancțiuni împotriva Rusiei în așa fel încât a ajuns în sectorul energetic, a crescut inflația și a afectat economia europeană.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

VIDEO Cel mai mare cartier de locuințe printate 3D din lume e aproape gata, dar prețurile nu sunt tocmai mici

Redacția

Dîncu, așteptat să dea explicații conducerii PSD, despre întâlnirea cu Coldea, apoi cu un lider AUR

Redacția

Studiu: Bateriile electricelor, 90% din capacitate după 200.000 km

Redacția
Încarcă...