O dată la trei zile un bărbat încearcă să omoare o femeie în România, după cum arată publicația Snoop. 49 de femei au fost ucise doar pentru că sunt femei, în 2025, iar peste 61.000 de cazuri de violență domestică au fost înregistrate de la începutul anului, arată o analiză Info Sud-Est.
Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –
De asemenea, cazurile de nerespectare a ordinelor de protecție au avut o creștere de 110% în ultimii patru ani, conform statisticilor Poliției Române, citate de DW.
Valul de violență de gen a crescut alarmant în 2025, iar, deși societatea civilă s-a mobilizat în mediul online, prin proteste și mișcări civice care au militat pentru siguranța femeilor, acestea nu au fost luate prea mult în seamă de autorități. Numărul de femicide și de femei abuzate continuă să crească, având în vedere că, în primele zece luni ale anului 2025, a fost deja depășit numărul total de femicide din 2024 – 43 de femei ucise.
”Sistemul nu protejează femeile suficient,
» Citește continuarea pe pagina autorului



