RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ungaria finanțează cu zeci de milioane de euro acțiunile destabilizatoare din Balcani ale liderului sârbilor bosniaci, sprjinit de Rusia

Guvernul Viktor Orbán alocă zeci de milioane de euro liderului sârbilor bosniaci, care vrea să arunce în aer pacea fragilă din Balcani, scrie publicația ungară de opoziție Nepszava. Milorad Dodik, președintele enclavei sârbe din Bosnia, s-a lăudat recent cu un grant de 18 milioane de euro din partea Ungariei. El e susținut fățiș de Federația Rusă, care vizează destabilizarea Balcanilor.

Pe 20 august, președintele sârb Aleksandar Vucic și Milorad Dodik, președintele Republicii Sârbe Bosniace, au vizitat Budapesta.

Forța motrice din spatele cooperării este Rusia lui Vladimir Putin, arată Nepszava. Președintele rus este interesat să creeze haos în Balcani, iar liderul separatist bosniac, care este un invitat binevenit la Moscova, este de mare ajutor în acest sens.

Dintre țările UE, Dodik se poate aștepta la cel mai mare sprijin din partea Ungariei. În ceea ce privește politica sa din Balcanii de Vest, Budapesta pare să joace jocul lui Putin, deoarece face totul pentru a salva Republica Sârbă Bosnia de la faliment.

  

În același timp, premierul ungar a declarat în repetate rânduri că va împiedica orice demers al UE care vizează introducerea de sancțiuni împotriva lui Dodik

Problema fundamentală din punctul de vedere al lui Dodik este că,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Escrocii online încearcă să găsească noi modalităţi de a fura date de card sau date bancare

Redacția

Bode, despre certificatul COVID: În Guvern nu s-a discutat nicio clipă despre posibilitatea asumării răspunderii

Redacția

Elon Musk confirmă că se pregătește să plece din administrația Trump, după ce profitul Tesla s-a prăbușit

Redacția
Încarcă...