Poliția de Frontieră de la Chișinău și președintele Maia Sandu au venit cu precizări, în legătură cu informațiile potrivit cărora autoritățile din Ucraina sapă tranșee la frontiera cu Republica Moldova. Autoritățile confirmă lucrările, dar spun că au fost informate și susțin că acestea sunt menite să oprească trecerile ilegale și contrabanda.
Mai mult, imagini foto cu tranșeele săpate în apropiere de frontieră au fost publicate de deputatul Blocului Comuniștilor și Socialiștilor (BCS), Bogdan Țîrdea.
„Excavatoarele ucrainene lucrează din greu, săpă șanțuri uriașe, lungi de un kilometru, la granița cu Moldova. Lucrează non-stop. Nu este clar în ce vor să ne implice…”, a scris acesta pe canalul său de pe Telegram.
Reacția Maiei Sandu
Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, a reacționat imediat după apariția imaginilor, dar nu a oferit prea multe detalii despre această situație.
„Ceea ce face Ucraina pe teritoriul ei este decizia suverană, dar dacă există întrebări mai concrete, ele trebuie adresate Ministerului de Interne, serviciului de frontieră și sunt sigură că putem să obținem răspunsuri acum”, a spus Maia Sandu, potrivit Pro TV Chișinău.
Precizările Poliției de Frontieră de la Chișinău
Reprezentanții Inspectoratului General al Poliției de Frontieră (IGPF) din Republica Moldova afirmă că au fost anunțați anterior de colegii lor din Ucraina despre desfășurarea acestor lucrări.
» Citește continuarea pe pagina autorului


