RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Uncategorized

TENSIUNI în Orientul Mijlociu – Arabia Saudită suspendă traficul aerian şi relaţiile comerciale cu Iranul, după întreruperea relaţiilor diplomatice

Arabia Saudită a anunţat că a decis să-şi întrerupă relaţiile diplomatice cu Iranul, în urma atacării Ambasadei saudite din Teheran de către manifestanţi care protestau faţă de execuţia şeicului Nimr Baqr al-Nimr, un virulent critic al regimului saudit, decizie care ar putea contribui la apariţia unui conflict militar în zonă, potrivit unui expert citat de CNN.

  

 

Arabia Saudită întrerupe relaţiile comerciale cu Iranul şi suspendă traficul aerian între cele două state, interzicând cetăţenilor saudiţi să călătorească în Iran, a declarat, luni, ministrul saudit de Externe, Adel al-Jubeir, la o zi după întreruperea relaţiilor diplomatice.

Pelerinii iranieni vor fi în continuare bineveniţi în Mecca şi Medina, a precizat Al-Jubeir într-un interviu acordat agenţiei de presă Reuters. El a explicat că decizia de suspendare a traficului aerian şi a relaţiilor comerciale cu Iranul vine pe fondul tensiunilor din ultimele trei zile, adăugând că Iranul trebuie să se comporte ca “o ţară normală” şi nu ca una “revoluţionară” şi să respecte normele internaţionale înainte ca relaţiile să fie reluate.

Deciziile radicale de luni vin în contextul în care cu o zi înainte Arabia Saudită a anunţat întreruperea relaţiilor diplomatice cu Iranul, după ce ambasada saudită din Teheran a fost atacată şi incendiată în cursul nopţii de sâmbătă spre duminică, de manifestanţi iranieni înfuriaţi de executarea liderului şiit Nimr al-Nimr. Protestele au continuat şi duminică şi luni, mii de persoane participând la manifestări.

 

Citește articolul integral pe MediaFax.ro

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

Related posts

Ziua în care s-a strigat pentru prima dată ”Jos Ceauşescu!”

Redacția

Efectul pe care l-ar putea avea regula “51% produse romanesti in magazine”. Patronii supermarketurilor pun insa o conditie

Redacția

Ustensile de bucătărie sunt pline de Salmonella şi E. Coli. Cum să evităm contaminarea lor în timp ce gătim?

Redacția
Încarcă...