
Sursa: Facebook.com – UMFCD
Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila” din București crește taxa anuală de studii universitare de licență la medicină și stomatologie cu 4.000 de lei, de la 15.000 de lei pe an la 19.000 de lei, conform propunerii privind oferta de școlarizare, la studii universitare de licență, la concursul de admitere an universitar 2025-2026, de pe 13 iulie 2025, scrie Edupedu.ro.
În propunere nu se precizează dacă forma de finanțare a studiilor (buget/taxă), obținută în urma concursului de admitere 2025-2026, se menține pe toată durata studiilor.
- Admiterea la Medicină în 2024 a avut ca noutate faptul că studenții care au intrat la buget vor rămâne pe locurile fără taxă până termină studiile, dacă sunt integraliști. Măsura „ar îmbunătăți foarte mult relațiile dintre studenți”, marcate de competiție și stres, a declarat prorectorul Valentina Uivaroși, pentru Edupedu.ro.
Propunerea privind oferta de școlarizare a fost aprobată în ședința Senatului Universitar din data de 13 ianuarie 2025.
Cifra anuală de școlarizare pentru concursul de admitere, sesiunea 13 iulie 2025, va fi definitivată și completată cu alte categorii de locuri (licee din mediul rural,
» Citește continuarea pe pagina autorului


