News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Talibanii au eliberat un american deţinut de peste doi ani, după o rară vizită a unor oficiali SUA la Kabul. Gestul ar fi unul de „bunăvoinţă faţă de preşedintele american”

Un american deţinut de talibani de mai bine de doi ani a fost eliberat joi, la finalul unei vizite rare a oficialilor americani la guvernul taliban de la Kabul. George Glezmann, un fost mecanic de avioane, „este în drum spre casă la soţia sa Aleksandra”, a anunţat secretarul de stat american Marco Rubio într-un comunicat, lăudând rolul Qatarului în acest caz, relatează AFP, transmite News.ro.

O sursă din Qatar apropiată cazului a declarat pentru AFP că Glezmann va trece mai întâi prin ţara din Golf şi că va fi însoţit în avion de Adam Boehler, emisarul american pentru deţinuţi.

Boehler s-a întâlnit mai devreme, joi, cu ministrul de externe al talibanilor, Amir Khan Muttaqi, împreună cu fostul emisar pentru Afganistan Zalmay Khalilzad.

„Astăzi este o zi mare”, a declarat Khalilzad pe X. „Guvernul taliban a fost de acord să îl elibereze (pe Glezmann) ca un gest de bunăvoinţă faţă de preşedintele american şi poporul american”, a subliniat el.

  

Guvernul taliban vede în această eliberare un semn al voinţei sale de a dialoga cu comunitatea internaţională şi „în special cu Statele Unite”.

Ministerul afgan al Afacerilor Externe a explicat că e

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

OMV Petrom va importa în România gaze din Turcia, începând cu 1 octombrie

Redacția

Românii și mitul comunismului „bun”. Ce ne spune această nostalgie despre prezent ANALIZĂ

Redacția

Cum ia Ciucu distanţă de Orban, după ce anterior semnase un protocol de colaborare cu şeful PNL

Redacția
Încarcă...