Manifestare de amploare pe strazile din Iasi. Cateva sute de ieseni au protestat aseara, solidari cu alte orase din tara, pentru a-si arata nemultumurile fata de politicieni si sistemul corupt.
Tragedia de vineri seara din clubul Colectiv si slaba reactie a autoritatilor i-a scos in strada pe oameni. Iesenii au marsalut vreme de cateva ore pe strazi si au tras un semnal de alarma cerand demisia premierului Victor Ponta, a vicepremierului Gabriel Oprea si nu numai. Oameni s-au adunat in Piata Unirii si ulterior au pornit in mars prin oras. Solidari cu evenimentele din capitala, oamenii au scandat, printre altele lozinci precum: ”Bucuresti, nu uita/ Iasul e de partea ta”, ”Hotii, hotii”, etc. In aceasta perioada vor mai avea loc si alte proteste de acest gen.
Citește și: {loadposition articlescategoryload}


