RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

SUA condamnă atacul sângeros din Sumî, soldat cu 32 de morți: „Rusia depăşeşte limitele decenţei”

„Atacul forţelor ruse asupra ţintelor civile din Sumî depăşeşte limitele decenţei. Ca fost oficial militar, ştiu ce sunt loviturile ţintite, iar acest lucru este inacceptabil”, a scris duminică trimisul SUA pentru Ucraina, Keith Kellogg pe reţeaua de socializare X.

Racheta rusească a lovit o zonă rezidențială în plină zi, în timp ce oamenii mergeau la biserică pentru a sărbători Duminica Floriilor.

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a confirmat că racheta a căzut „pe o stradă obișnuită: case, instituții de învățământ, mașini pe drum”.

El a precizat că o amplă operațiune de salvare este în desfășurare pentru a căuta supraviețuitori și a acorda ajutor răniților, potrivit BBC.

  

Liderul de la Kiev a lansat un nou apel către Statele Unite, Europa și întreaga lume.

„Toți cei care doresc încetarea acestui război și a crimelor trebuie să acționeze. Rusia vrea exact acest tip de teroare și prelungește războiul. Fără presiune asupra agresorului, pacea este imposibilă”, a spus Zelenski.

Sursa FOTO: Profimedia

CITIȚI ȘI:

Cristina Corpaci

Reporter politic, acreditat la Guvern. În presă din 2004. Am lucrat la TVR, Rol.ro, Realitatea.net,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

India analizează „IMPLICAȚIILE” deciziei lui Trump de aplicare a tarifelor vamale /New Delhi vrea un „acord echilibrat”

Redacția

Donald Trump, nominalizat de Pakistan pentru Premiul NOBEL pentru Pace

Redacția

DOLIU în familia lui Vladimir Putin. Vărul președintelui rus, Evgheni Putin, a murit la vârsta 91 de ani

Redacția
Încarcă...