Lumea se confruntă cu „o criză emergentă” a creșterii ratelor de mortalitate în rândul adolescenților și tinerilor adulți, potrivit unuia dintre cele mai ample studii internaționale privind cauzele bolilor și deceselor la nivel global.
Cercetarea, publicată în revista The Lancet și prezentată la World Health Summit din Berlin, a fost realizată de o rețea de peste 16.500 de oameni de știință din întreaga lume, folosind mai mult de 300.000 de surse de date. Studiul Global Burden of Disease a constatat că, deși speranța de viață globală a crescut la 76,3 ani pentru femei și 71,5 ani pentru bărbați, tinerii par a fi tot mai expuși riscului de deces prematur.
În America de Nord și o parte din America Latină, creșterea mortalității este asociată cu suicidul și consumul de droguri și alcool, fenomene tot mai frecvente în rândul tinerilor. În Africa sub-sahariană, principalele cauze sunt bolile infecțioase și accidentele neintenționate.
Fenomenul a fost intens discutat, cauzele rămân controversate
„Creșterile înregistrate în rândul adolescenților și adulților tineri ne-au atras imediat atenția”, a declarat dr. Christopher Murray, director al Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) din cadrul Universității din Washington.
» Citește continuarea pe pagina autorului


