Sindicaliştii Confederaţiei Sindicale Naţionale Meridian au început protestul în faţa Guvernului, urmând ca la ora 12:00 să aibă o întrevedere cu ministrul Muncii, Marius Budăi, a declarat, marţi, pentru Agerpres, Dumitru Fornea, secretar general al confederaţiei.
„Am fost primiţi în data de 4 mai. Revendicările sunt aceleaşi. Nu s-a rezolvat nimic de atunci. Domnul ministru Budăi ne-a promis că ne va primi la ora 12:00 sau va veni aici, în rândul mulţimii.(…) Noi ne-am dorit să avem acest protest de Ziua Armatei pentru că sunt foarte multe probleme legate de acest domeniu, în schimb domnul prim-ministru trebuie să participe la manifestările legate de Ziua Armatei de la Parcul Carol. Dacă va avea timp şi bunăvoinţă va putea veni aici. Noi suntem aici, ne facem auziţi. Problemele sunt numeroase. Vorbim despre Legea salarizării 153, care nu este aplicată, legea pensiilor militare, care nu este aplicată, legea pensiilor civile. Vorbim despre salariul minim brut la nivel naţional care am dori să fie undeva la 3.200 de lei. Vorbim despre un sistem de indexare automată a salariilor în raport cu rata inflaţiei, pentru că preţurile, aţi văzut ce s-a întâmplat în ultima perioadă, au explodat, oamenii sunt profund nemulţumiţi. Chiar pe aici,
» Citește continuarea pe pagina autorului


