Sport

Simona Halep, în sferturi la Melbourne Summer Set 1 după ce a învins-o pe Gabriela Ruse. Adversară incomodă în turul următor

Simona Halep a învins-o pe Gabriela Ruse cu 6-2, 6-1, joi, într-un duel românesc în optimile de finală ale turneului de tenis Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari americani.

Halep (30 ani, 20 WTA), a doua favorită a turneului, a obţinut victoria după 61 de minute.

Fostul lider mondial câştigase clar şi prima sa confruntare cu Ruse (24 ani, 87 WTA), anul trecut, la Transylvania Open, cu 6-1, 6-2 în primul tur.

Ruse a câştigat doar 12 puncte pe serviciul său, astfel că nu i-a putut face faţă Simonei Halep.

Halep a făcut pereche la dublu cu Gabriela Ruse, cele două pierzând în faţa cuplului Bernarda Pera/Katerina Siniakova în primul tur.

Halep şi-a asigurat un cec de 5.800 de dolari şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra elveţiencei Viktorija Golubic (43 WTA), favorita numărul 6 a turneului, care a dispus de Lesley Pattinama Kerkhove (Olanda) cu 6-3, 6-0, potrivit Agerpres.

Simona Halep a câştigat singurul său meci direct cu Golubic (29 ani, 43 WTA), în