RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Simion: Voi susține orice acord care va determina Administrația Trump să renunțe la tariful vamal de 20% aplicat produselor europene exportate în SUA

George Simion, candidat la alegerile prezidențiale în turul 2, a declarat, marți, la Palatul Parlamentului că: „În calitate de președinte, voi participa la Consiliul European, format din șefii de stat și de guvern din UE – cea mai înaltă autoritate din Uniune – și voi milita pentru evitarea unui conflict comercial UE–SUA.”

„Majorarea tarifelor afectează direct exporturile României în SUA – în special în sectoarele echipamentelor electrice, oțelului, aluminiului și anvelopelor. De asemenea, există și un efect indirect, deoarece România produce componente auto pentru producători din Germania și alte țări europene, care exportă apoi vehicule pe piața americană. Pe durata suspendării acestor tarife, sper într-o rezolvare negociată.”, a menționat George Simion.

Candidatul la alegerile prezidențiale în turul 2 a mai declarat că: „În calitate de președinte, voi participa la Consiliul European, format din șefii de stat și de guvern din UE – cea mai înaltă autoritate din Uniune – și voi milita pentru evitarea unui conflict comercial UE–SUA. Voi susține orice acord negociat care va determina Administrația Trump să renunțe la tariful vamal de 20% aplicat produselor europene exportate în Statele Unite.”

George Simion a menționat că relația comercială dintre țara noastră și SUA va fi orientată spre progres reciproc.

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Fostul lider sovietic Mihail Gorbaciov, despre ”aroganța” SUA: ”S-au proclamat câștigători ai Războiului Rece!”

Redacția

Italia a decis să prelungească restricțiile până la sfârșitul lui aprilie

Redacția

Donald Trump SE PREDĂ vineri, la 02.30 – ora României, pentru a patra arestare. “Sunt niște animale sălbatice”

Redacția
Încarcă...