RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Primăria Pașcani pregătește delegarea serviciului de iluminat către un privat

După mai multe încercări de modernizare a iluminatului public, administrația locală abordează o nouă strategie. Pe ordinea de zi a ședinței legislativului local din 29 noiembrie a fost introdus un proiect de hotărâre prin care se dorește înființarea serviciului de iluminat.

 

Nu vorbim însă de un serviciu în cadrul Primăriei. Conform materialului asumat de primarul municipiului și specialiștii instituției, serviciul va fi delegat. În spatele solicitării, edilul local a atașat o adresă din partea ANRSC București, din luna septembrie, care recomandă ca până la 1 decembrie 2017 să fie înființat serviciul. Tot în respectiva adresă, ANRSC recomandă ca până la data de 1 ianuarie 2018 să fie adoptat, de către Consiliul Local, Regulamentul de organizare și funcționare cadru al serviciului de iluminat public.

  

Consilierii din comisia juridică au aprobat proiectul, însă cu rezerve. Liberalul Cătălin Conache a spus că acest serviciu nu are obiect de activitate la momentul de față. Mai exact, Primăria nu are în proprietate rețelele de iluminat, cu excepția corpurilor de iluminat.

Primarul Dumitru Pantazi a anunțat anul acesta că va achiziționa de la Delgaz Grid o parte din rețeaua de iluminat, dar nu a mai făcut nimic concret. Mai mult, anul trecut a comandat un studiu intitulat “servicii de estimarea costurilor de realizare a lucrărilor de “Modernizare iluminat public în municipiul Pașcani”, realizat de ElectroMagnetica București. Nici acesta nu a avut vreo finalitate.

În lipsa unor investiții concrete, multe străzi din municipiu stau în beznă, fapt reclamat de foarte mulți dintre cetățeni.

 

 

Related posts

O parte dintre cetățenii de pe Aerodrom sunt revoltați! Vor curent electric! Opoziția arătată cu degetul de primar!

Răzvan Grecu

Redevența plătită de ApaVital s-a dus pe apa de ploaie! Iată cât a plătit Primăria pentru apa meteorică și cât a încasat pe chiria rețelelor de apă-canal! (DOC)

Răzvan Grecu

Prognoză meteo. Cum va fi vremea în următoarele patru săptămâni

Redacția
Încarcă...