De Croo a subliniat că „războiul lui Vladimir Putin” a întărit legăturile dintre cele două state.
„Belgia şi România sunt parteneri apropiaţi în Uniunea Europană şi în NATO. Este foarte limpede că războiul lui Vladimir Putin a întărit aceste legături.
Avem peste 300 de militari belgieni în România. Este prima dată când facem face asta. Este o manifestare tangibilă a solidarităţii şi cooperării dintre ţările noastre”, a transmis premierul Belgiei, marţi, într-o declaraţie de presă la Palatul Cotroceni, alături de preşedintele Klaus Iohannis.
Alexander De Croo a precizat că Alianţa este mai puternică decât oricând. „NATO este aici, este puternică şi este o organizaţie pe care putem conta”, a punctat acesta.
Totodată, oficialul belgian a oferit asigurări că frontierele României vor fi apărate. „Frontiera dumneavoastră este şi frontiera noastră şi o vom apăra”, a subliniat De Croo.
Premierul Belgiei a lăudat eforturile românilor de a sprijini refugiaţii ucraineni şi, de asemenea, a precizat că autorii crimelor de război din Ucraina trebuie să fie traşi la răspundere.
„Vedem crimele de război comise, vedem că a fost ţintită populaţia civilă. Ne este foarte limpede şi suntem foarte uniţi în ideea că lucrurile acestea trebuie cunoscute,
» Citește continuarea pe pagina autorului


