RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Târgu Frumos

Polițiștii din Târgu Frumos au deschis dosar penal pe numele unui tânăr de 19 ani

La 19 ani, s-a ales cu dosar penal. Un tânăr a fost sancționat de polițiștii din Târgu Frumos, pentru abateri în traficul rutier.

Sâmbătă, 21 mai a.c., în jurul orei 20.00, polițiștii din cadrul Secției nr. 7 Poliție Rurală Tg. Frumos au depistat un  tânăr, de 19 ani, care conducea un motociclu, pe raza comunei Oțeleni, deși ar fi fost sub influența alcoolului.

Astfel, întrucât emana halenă alcoolică, acesta a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 0,67 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Tânărul a fost condus la o unitate medicală, unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

  

De asemenea, în urma verificărilor efectuate, a rezultat faptul că motociclul nu ar fi înmatriculat/înregistrat, iar conducătorul auto nu ar deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.

În cauză a fost întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe,conducerea unui auto fără permis de conducere și punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, iar cercetările sunt continuate.

Related posts

Poliția face anchetă la Școala Gimnazială ”Garabet Ibrăileanu” din Târgu Frumos

Redacția

Investiții în infrastructură la Târgu Frumos! Vezi unde se asfaltează toamna aceasta!

Ema Roman

Sfârșitul proiectului „Șah pentru stare de bine și incluziune socială”

Denisa Mădălina Pițel
Încarcă...