News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Moody’s a retrogradat Franţa din cauza deteriorării finanţelor publice

Emmanuel Macron cu telefonul în mână / FOTO: Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

Emmanuel Macron cu telefonul în mână / FOTO: Ludovic MARIN / AFP / Profimedia

Agenţia de evaluare financiară Moody’s Ratings a coborât, în noaptea de vineri spre sâmbătă, ratingul de ţară al Franţei, la câteva ore după ce preşedintele Emmanuel Macron l-a nominalizat pe François Bayrou în postul de prim-ministru, după ce Michel Barnier a fost înlăturat săptămâna trecută în urma unei moţiuni de cenzură considerate istorice, informează AFP.

În urma retrogradării surprinzătoare, care a fost luată în afara calendarului planificat pentru revizuirea ratingului Franţei, calificativul atribuit pentru datoria suverană a Franţei a fost coborât, cu o treaptă, de la ‘Aa3’ până la ‘Aa2’, cu perspectivă stabilă. Moody’s atribuie astfel Franţei acelaşi rating de ţară ca şi rivalele Standard & Poor’s şi Fitch.

  

„Decizia reflectă punctul nostru de vedere că finanţele publice vor fi slăbite în mod substanţial pe parcursul următorilor ani. În prezent există o probabilitatea foarte redusă ca următorul guvern să reducă semnificativ deficitele fiscale începând de anul următor”, a precizat Moody’s într-un comunicat de presă.

Premierul demisionar Michel Barnier intenţiona să reducă deficitul bugetar în 2025, până la 5% din Produsul Intern Brut, de la un nivel de 6,1% în acest an,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

WTA Miami: Sorana Cîrstea, calificare la pas în turul al treilea – Va întâlni o adversară de top

Redacția

Audi pregătește revenirea lui R8 ca supercar PHEV

Redacția

Boloș: Reducerea cheltuielilor publice nu trebuie privită ca o măsură austeră, ci ca o strategie pentru creştere economică durabilă

Redacția
Încarcă...