News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Misterul anului în energie: se va liberaliza sau nu piața din aprilie 2025? Cum vor arăta facturile

Legislația aflată acum în vigoare spune că de la 1 aprilie 2025 piețele de electricitate și gaze vor fi liberalizate din nou, după mai bine de trei ani de plafonare în urma crizei prețurilor la energie. Restul țărilor europene au renunțat încă din 2023 la măsurile de intervenție în piață, România fiind ultima care mai are mecanisme de plafonare pentru toți consumatorii de energie.

Chiar și așa, Guvernul nu a luat încă o decizie clară cum se va face această renunțare la plafonare. Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a afirmat de mai multe ori că vom afla acest lucru abia în ianuarie și a vorbit inclusiv de posibilitatea păstrării plafoanelor.

„De departe cea mai importantă mișcare în sectorul energetic este legată de faptul că la 31 martie 2025 expiră plafonarea prețurilor la energie și gaze naturale. Cu plafon sau fără plafon, după 1 aprilie 2025? Un răspuns greu de anticipat”, se arată într-o analiză semnată de Dumitru Chisăliță, președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI).

Potrivit calculelor acestuia, în situația în care plafonarea se va menține, prețurile la gaze vor rămâne la același nivel, dar la energie electrică se vor stabili cel mult pe două niveluri de prețuri – probabil 1,3 lei/kWh cu TVA inclus pentru un consum peste 255 kWh/lună și de 0,8 lei/kWh cu TVA inclus pentru un consum sub 255 kWh/lună.

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

MOL a început să producă hidrogen verde în cea mai mare fabrică din regiune

Redacția

StartupCafe.ro: Business CheckIn. De la hobby la afacere: Emilia din București a avut o scânteie și a lansat Lumiar

Redacția

Circ în Parlament. Jigniri între Diana Șoșoacă și un deputat PSD. „Luați dulapul de aici” /„Dulap e mă-ta! Sunteți grobian!”

Redacția
Încarcă...