News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Ministrul Sănătăţii vrea o reîmpărţire a atribuţiilor între DSU şi instituţia pe care o conduce: Lucrul ăsta trebuie foarte clar stabilit în viitor şi sunt convins că o să ajungem destul de rapid la o soluţie

“Eu aş vrea ca în mâna ministrului Sănătăţii să fie competenţele legate de sănătate, asta pare logic. Pandemia e sănătate, dar există măsuri de natură administrativă care nu pot fi luate de Ministerul Sănătăţii şi acolo este Ministerul Administraţiei şi Internelor, în general, abilitat să ia măsuri de natură administrativă. Dar dacă noi avem propuneri şi măsuri care ţin de sănătatea publică şi care implică în mod evident Ministerul Sănătăţii, e normal ca Ministerul Sănătăţii să fie implicat şi în luarea deciziei”, a declarat Alexandru Rafila, miercuri seară, la România TV.

Ministrul Sănătăţii a spus că ar vrea să se ajungă la “o cale de mijloc, echilibrată”.

“Eu nu cred că un stat – nu doar România, ci orice stat – trebuie să funcţioneze în legătură cu o anumită persoană, fie că e vorba, de exemplu, de persoana mea sau de persoana domnului doctor Arafat. Aici noi discutăm despre anumite competenţe şi responsabilităţi instituţionale, nu nişte competenţe şi responsabilităţi legate de o anumită persoană. Gândiţi-vă că se putea ca foarte bine şeful acestui Departament pentru Situaţii de Urgenţă să nu fie un medic. Eu cred că trebuie să găsim o cale de mijloc, echilibrată, în care partea de urgenţă sunt de acord că trebuie gestionată de Departamentul pentru Situaţii de Urgenţă,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Banca Centrală Europeană a redus rata dobânzii de referință, reacționând la războiul comercial declanșat de Trump. Ce înseamnă asta pentru cei cu credite în euro

Redacția

Șeful serviciului secret moldovenesc SIS a vizitat Găgăuzia, iar Adunarea Populară a regiunii autonome a reluat activitatea unui grup de lucru cu Parlamentul Republicii Moldova după doi ani de întrerupere

Redacția

Ludovic Orban, despre Klaus Iohannis: „Cred că nu-şi termină mandatul“. Fostul lider PNL susţine că Iohannis ar vrea să fie premier după 2024

Redacția
Încarcă...