RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Mesaj de susținere pentru Marilen Pirtea, vehiculat pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, din partea a 30 de directori și reprezentanți ai institutelor de cercetare-dezvoltare

Directorii mai multor institute naționale de cercetare-dezvoltare aflate în coordonarea Autorității Naționale pentru Cercetare au transmis un comunicat public de susținere pentru Marilen Pirtea. În contextul vehiculării numelui rectorului UVT pentru portofoliul Ministerului Educației și Cercetării, după demisia lui Daniel David din Guvernul condus de Ilie Bolojan, reprezentanții INCD-urilor susțin că „această posibilă propunere este receptată ca un semnal de continuitate și de înțelegere profundă a specificului sistemului academic și de cercetare din România”. Comunicatul a fost transmis pe adresa redacției și este semnat și de președintele ANC, Andrei Alexandru, în calitate de cercetător, scrie Edupedu.ro.

Documentul este semnat de directorii a aproape 30 de institute naționale de cercetare-dezvoltare, iar aceștia precizează că au luat act „cu interes și încredere” de această posibilitate ca Marilen Pirtea să conducă domeniul Educației și Cercetării și subliniază că mesajul lor nu urmărește să interfereze cu decizia politică.

„Din perspectiva comunității de cercetare aplicată și fundamentală, și fără a dori să interfereze în vreun fel în actul de decizie politică, această posibilă propunere este receptată ca un semnal de continuitate și de înțelegere profundă a specificului sistemului academic și de cercetare din România”, se arată în comunicatul transmis de directorii institutelor naționale.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

  

Related posts

Sancțiunea decisă de UEFA în cazul lui Daniel Pancu, selecționerul României U21

Redacția

EURO 2024 „Misstiano Penaldo” – Ronaldo a fost luat peste picior de BBC. Un fost mare internațional englez i-a luat apărarea: „Rușine!”

Redacția

Cum motivează Tribunalul București decizia de arestare a celor două doctorițe de la Spitalul Pantelimon: ”Inculpatele au acționat cu intenția directă de a suprima viața victimei Militaru Marian / Profund dispreț al inculpatelor față de viața persoanelor”

Redacția
Încarcă...