Conducerea extinsă a PNL a luat decizia să aibă candidați propri pentru fiecare listă, fără o colaborare cu PSD, potrivit unor surse de la vârful partidului. Mai mult, liberalii urmează să finalizeze fuziunea cu ALDE.
Liderii liberali decid privind viitorul partidului FOTO Inquam
UPDATE Biroul Politic Național a votat în unanimitate varianta mergerii separat la alegerile din 2024.
UPDATE Pe masa liberalilor erau trei scenarii. Primul era cel al abordării campaniilor singuri – „Prin noi înșine”. Al doilea, o colaborare cu PSD pentru liste. Al treilea, cel al unei Coaliții mare de dreapta. Surse din conducerea PNL au precizat că varianta unei liste formată doar din reprezentanți ai PNL e varianta cea mai probabilă.
Ar urma să fie în continuare consultați toți șefii de filialele, foștii președinți ai PNL, dar și președinți și de CJ și cei ai municipiilor de județ.
—
În primul rând, este așteptată luarea deciziei oficiale că PNL va merge singur în alegeri. Potrivit datelor pe care le are conducerea liberală, varianta liste separate față de PNL le-ar aduce puncte în plus. Și în rândul liderilor din teritoriu peste două treimi au înclinat pe varianta liste separate.
» Citește continuarea pe pagina autorului


