RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Koenigsegg Jesko: record pentru 0-400-0 km/h

• Koenigsegg Jesko a stabilit o serie de recorduri pentru mașinile de producție.

• Testul a fost realizat în 27 iunie pe pista aeroportului Örebro din Suedia.

• Într-o singură încercare, Jesko a reușit să doboare patru recorduri pentru mașinile de producție:

  
  • 0 – 400 – 0 km/h în 27,83 de secunde (vechiul record fusese stabilit de Koenigsegg Regera; 28,81 de secunde)
  • 0 – 400 km/h în 18,82 de secunde
  • 0 – 250 – 0 mile/oră în 28,27 de secunde
  • 0 – 250 mile/oră în 19,2 secunde

• Exemplarul folosit a fost un Jesko în echiparea Absolut (versiune gândită pentru avea un coeficient aerodinamic cât mai bun).

• Singurele modificări făcute exemplarului care a stabilit recordurile constau în introducerea unui roll cage (pentru protecția suplimentară a lui Markus Lundh, pilotul de teste) și în înlocuirea scaunului standard cu cel al unui exemplar One:1 (scaunul preferat de Lundh pentru astfel de încercări).

• Jesko este echipat cu un motor V8 de 5,0 litri twin-turbo care dezvoltă 1.600 CP (când este utilizat caburant E85) și 1.500 Nm, iar resursele sunt gestionate de cutia Light Speed Transmission cu 9 trepte și 7 ambreiaje.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Noul Zeekr 7GT, model electric pentru Europa

Redacția

De ce le place oamenilor să instaleze copertine retractabile și pergole la casele lor?

Redacția

Opoziţia nu se lasă: vine şi ea cu o serie de legi populiste

Redacția
Încarcă...