RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului: Achitarea celor responsabili de moartea disidentului Gheorghe Ursu contravine tuturor valorilor pe care se întemeiază statul de drept, precum și ideii de justiție în România

Institutul pentru Investigarea Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (IICCMER) susține, într-un comunicat de presă, că „achitarea celor responsabili de moartea disidentului Gheorghe Ursu este o decizie ce contravine tuturor valorilor pe care se întemeiază statul de drept, precum și ideii de justiție în România”.

Institutul își exprimă „tristețea, stupoarea și revolta în legătură cu decizia achitării, de către judecătorii Curții Supreme, a foștilor lucrători ai aparatului de represiune al statului comunist, Marin Pârvulescu şi Vasile Hodiş, responsabili de moartea disidentului Gheorghe Ursu, în septembrie 1985”.

„Respingerea, ca nefondate, a apelurilor declarate de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, de către Ursu Andrei Horia, Ursu Ștefan Olga și Ursu Sorana este un act cu grave implicații în ceea ce privește eforturile instituțiile statului român de restabilire a adevărului și a dreptății în legătură cu crimele regimului comunist din România, o piedică în calea condamnării sistemice a comunismului.

Achitarea celor responsabili de moartea disidentului Gheorghe Ursu este o decizie ce contravine tuturor valorilor pe care se întemeiază statul de drept, precum și ideii de justiție în România. Disculparea torționarilor Securității este o palmă dată memoriei tuturor victimelor regimului criminal comunist, o jignire adusă suferinței familiilor acestora și cel mai important,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Iohannis, sarcastic cu un diplomat care i-a deranjat discursul: „Complicat cu telefoanele, domnu’ ambasador” VIDEO

Redacția

Cum poate calma Europa tensiunea dintre Rusia și Ucraina – Politico

Redacția

Cât și ce câștigă românii prin o aderare parțială la Schengen ANALIZĂ

Redacția
Încarcă...