News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

În ultima ședință de Guvern din an, Ilie Bolojan a mai dat 50 de milioane de euro Ucrainei. Pe ce se duc banii românilor

Guvernul României a adoptat o Hotărâre prin care a decis ca România să se alăture statelor care contribuie la propunerea SUA privind “Lista de achiziții prioritare necesare apărării Ucrainei” (PURL) cu suma propusă: 50 de milioane de euro,  alături de majoritatea aliaților europeni și alte state care împărtășesc aceeași perspectivă.

Alocarea pentru PURL este făcută cu respectarea plafonului bugetar pentru anul 2025. Mecanismul PURL reprezintă un instrument de politică externă și de securitate de importanță majoră pentru Administrația Statelor Unite ale Americii, în special în contextul abordării promovate de Administrația Trump privind împărțirea echitabilă a responsabilităților de securitate între aliați.

⁠Prin PURL, partea americană urmărește implicarea directă și măsurabilă a statelor partenere în sprijinirea Ucrainei și crearea unui cadru coordonat de acțiune care să reflecte principiile de eficiență, predictibilitate și responsabilitate strategică.Contribuția la PURL va susține, prin întărirea capacităților Ucrainei, obținerea și susținerea păcii durabile în Ucraina. Programul permite alocări comune prin bugetul NATO și este în continuarea inițiativelor aliate ulterioare Summitului de la Helsinki, o prioritate reiterată inclusiv în cadrul vizitei secretarului general Mark Rutte în România.⁠

Participarea României la mecanismul american PURL contribuie direct la consolidarea securității regionale și este pe deplin consonantă cu angajamentele României în cadrul NATO și cu Parteneriatul Strategic cu Statele Unite ale Americii.⁠Participarea la acest mecanism creează premise pentru beneficii în planul securității naționale,

  

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Un băiețel român, în vârstă de doar 6 ani, a murit ÎNECAT în Italia. Se afla într-o tabără, la mare

Redacția

Ambasadorul Ungariei a fost convocat la Externe pentru explicații. Discursul antieuropean al lui Viktor Orban de la Tușnad “a fost corectat de MAE”

Redacția

Alexei Navalnîi se teme că va fi trimis la „închisoarea pentru tortură”, unde deținuților „li s-au scos unghiile”

Redacția
Încarcă...