News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Guvernul amână sancțiunile pentru cei care utilizează case de marcat care nu emit cod QR. Ciolacu: Este evident că multe IMM-uri nu sunt pregătite încă

Bon fiscal / Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Bon fiscal / Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Guvernul va adopta miercuri un proiect de ordonanță de urgență care va suspenda sancțiunile pentru emiterea bonului fiscal fără ca acesta să conţină codul de identificare al beneficiarului, numărul de identificare al bonului sub formă de cod QR. „Este evident că mulți agenți economici din zona IMM-urilor nu sunt pregătiți încă, astfel că am extins termenul-limită până la 1 septembrie 2025”, a anunțat premierul Marcel Ciolacu.

Premierul a declarat la începutul ședinței de guvern de miercuri că decizia vine după solicitările mediului de afaceri în cazul obligativității firmelor de a folosi automate de produse și case de marcat electronice legate la serverele Fiscului.

  

„E vorba de o nouă tehnologie ce tipărește pe bon informații tip cod QR. Este evident că mulți agenți economici din zona IMM-urilor nu sunt pregătiți încă, astfel că am extins termenul-limită până la 1 septembrie 2025”, a spus acesta.

HotNews.ro a scris anterior că Ministerul Finanțelor propune suspendarea sancțiunilor pentru săvârşirea faptei de emitere a bonului fiscal fără ca acesta să conţină codul de identificare al beneficiarului, numărul de identificare al bonului sub formă de cod QR până la 1 septembrie 2025.

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Lavrov învinovățește Kievul că refuză să negocieze cu Rusia: „Cu cât amână mai mult, cu atât mai dificil le va fi să negocieze cu noi”

Redacția

Numărul cazurilor de COVID-19 în România, în ușoară scădere / Unde s-au înregistrat cele mai multe îmbolnăviri

Redacția

Ciolacu spune că va decide cu liderii PSD candidatul la prezidenţiale: Nu spunem o rugăciune şi ne punem o dorinţă

Redacția
Încarcă...