„Cea de-a 120-a ediţie a Zilei Marinei Naţionale este organizată într-un moment dificil, atât pentru regiunea Mării Negre, cât şi pentru frontierele externe ale Uniunii Europene şi ale Alianţei Nord-Atlantice, în care România joacă un rol activ, fiind un exemplu de consolidare a securităţii regionale. Forţele Navale reprezintă o componentă esenţială a Armatei României, iar devotamentul, spiritul de sacrificiu şi implicarea militarilor români asigură consolidarea armatei moderne a ţării noastre, o armată puternică care contribuie, în permanenţă, la menţinerea securităţii naţionale, a siguranţei românilor, precum şi a securităţii spaţiului euroatlantic, ca stat membru al NATO, care îndeplineşte cu profesionalism toate angajamentele asumate”, se arată într-un comunicat al Senatului.
Potrivit preşedintelui interimar al Senatului, „Aniversarea Zilei Marinei Române are o importanţă aparte anul acesta, în contextul împlinirii a 25 de ani de parteneriat strategic între România şi SUA – o confirmare a aprofundării relaţiilor dintre cele două ţări în varii domenii de activitate, în special în domeniul securităţii, al rezilienţei, la nivel guvernamental, precum şi la nivelul diplomaţiei parlamentare”.
„Parlamentul României va continua să aibă un rol activ în susţinerea dezvoltării şi modernizării armatei române, prin toate instrumentele legislative pe care le are la dispoziţie. România este şi va rămâne un aliat şi un partener de încredere al NATO,
» Citește continuarea pe pagina autorului


