News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Administrație

Fenechiu vrea vot în două tururi la Primărie

Vicepreşedintele PNL, deputatul Relu Fenechiu, a declarat ieri că vrea reintroducerea votului în două tururi pentru alegerea primarilor.

Punctul meu de vedere este că trebuie să fie două tururi. Motivaţia mea este că, în caz contrar, un candidat poate câştiga o primărie cu 11% din voturi”, a spus Fenechiu, subliniind lipsa de legitimitate a unui astfel de ales local. Un caz similar cu cel descris de şeful liberalilor ieşeni a avut loc şi în judeţul Iaşi la alegerile locale din 2012. Atunci, Dumitru Mihăliuc, candidat PSD la Valea Lupului, şi-a adjudecat Primăria cu aportul doar a unui sfert din cetăţenii care au venit la vot. În schimb, Fenechiu spune că pragul de 30% pentru validarea unui referendum este corect întrucât a fost dovedit de „bunele practici europene”.

sursa evenimentul de iasi

  

 

 Citește și: {loadposition articlescategoryload}

 

Related posts

Județul Iași sub COD GALBEN de NINSORI și PLOI

Redacția

Cum va fi vremea în Moldova în preajma Crăciunului

Redacția

Parcul și Lacul Peștișorul: Între activități private și zonă de agrement? Ce soluții vedeți?

Marius Parteni
Încarcă...