
Noapte de groază în comuna Heleșteni! Un bărbat l-a înjunghiat mortal pe concubinul femeii de care se despărțise și cu care avea un copil.
Totul s-a întâmplat noaptea trecută, în jurul orelor 02.00. Tânărul înjunghiat are 23 de ani și este din Ruginoasa. El avea o relație de concubinaj cu o femeie, de vârstă apropiată, ce locuia în Heleșteni. Cei doi stăteau împreună cu părinții femeii.
Ieri noapte, în timp ce toți din casă dormeau, fostul bărbat al femeii, din județul Vaslui, a parcat o autoutilitară în fața porții, a intrat în casa și l-a înjunghiat mortal, cu mai multe lovituri de cuțit, pe actualul concubin al femeii.
După acest gest, a ieșit din casă, a fugit în grădină unde s-a spânzurat.
Cel înjunghiat a fugit pe stradă, dar s-a prăbușit și a murit pe loc.
Ancheta autorităților este în desfășurare.
”În noaptea de 28 februarie a.c., Secția nr. 10 Poliție Rurală Ruginoasa a fost sesizată prin apel 112 de către o femeie cu privire la faptul că fostul concubin se află în curtea sa, din comuna Heleșteni.Din cercetările efectuate a rezultat că aceasta se afla în imobil cu un bărbat, ulterior cel din urmă ieșind în stradă, unde ar fi fost lovit cu un obiect înțepător-tăietor de fostul concubin al femeii.Cazul a fost preluat de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Iași în vederea continuării cercetărilor, urmând a fi dispuse măsuri legale“.conform IPJ Iași.
”La data de 28.02.2024, ora 03.40, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi au fost sesizati cu privire la faptul că, la data de 28.02.2024, în jurul orei 02.25, numitul V V (37 ani), a pătruns fără drept în imobilul din sat Heleşteni, com.Heleşteni, jud.Iaşi, aparţinând familiei D, în care locuia fosta sa concubină, unde a găsit-o pe victima B V M (27 ani), căreia i-a aplicat multiple lovituri cu un obiect tăietor-înţepător în zona toracelui anterior şi posterior, a membrelor superioare şi inferioare.Victima B V M a reuşit să fugă din imobil în drumul public, iar, după ce a parcurs o distanţă de aproximativ 100 metri, s-a prăbuşit lângă un gard, loc în care a decedat.
Cu ocazia cercetării la faţa locului, în grădina din spatele casei familiei D, numitul V V a fost găsit spânzurat de crengile unui copac.În cauză s-a dispus efectuarea necropsiei asupra cadavrelor numiţilor B V Ma şi V V.”, a declarat prim procuror Elena Mădălina Pricop.


