News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Internațional

Enel se retrage din Rusia. Lukoil și Gazprombank-Frezia au preluat acțiunile deținute de cea mai mare companie europeană de utilităţi

Cea mai mare companie europeană de utilităţi, Enel SpA, şi-a vândut întreaga participaţie deţinută la PJSC Enel Russia firmei Lukoil şi fondului de investiţii Gazprombank-Frezia, pentru aproximativ 137 milioane de euro, relatează Agerpres.

Compania de utilități a anunţat finalizarea că a vândut acțiunile sale din Rusia, ieşind din această ţară.

Vânzarea acțiunilor din Rusia ar putea să aibă efecte pozitive asupra datoriei nete a Enel, în valoare de aproximativ 610 milioane de euro. Însă, ar putea avea un impact negativ asupra profitului net raportat de aproximativ 1,3 miliarde de euro.

Un deținut condamnat la moarte dă statul Alabama în judecată pentru că a supraviețuit execuției prin injectare letală Poate începe al treilea război mondial? Avertismentul unui oficial rus, în cazul în care Ucraina se alătură NATO

  

13 Oct, 10:46 | Știri externe

Conspiraționistul american Alex Jones, obligat să plătească despăgubiri de aproape un miliard de dolari. El a susținut că masacrul de la școala Sandy Hook a fost o înscenare

13 Oct, 10:11 | Știri externe

Însă, printr-un comunicat al Enel, compania precizează că efectul contabil de 1,3 miliarde de euro nu va avea niciun impact asupra rezultatelor economice obişnuite.

Enel are în Rusia două parcuri eoliene şi trei centrale electrice pe bază de gaze, iar în martie a anunţat că explorează opţiunile privind aceste active, după invadarea Ucrainei.

Zeci de companii importante au părăsit Rusia după invadarea Ucrainei

Numărul companiilor care au părăsit piața din Rusia este din ce în ce mai mare,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Presa din Rusia: Anturajul lui Putin a început deja pregătirile pentru alegerile prezidenţiale din 2024

Redacția

Decizia unei românce din Germania, după ce s-a despărțit de iubitul ei. Femeia s-a CĂSĂTORIT cu ea însăși: „Mi-a fost foarte frică”

Redacția

General de informații din Ministerul ucrainean al Apărării, reținut de SBU: „Este suspectat de trădare. A transmis informații secrete și ultrasecrete serviciilor rusești, potrivit anchetei”

Redacția
Încarcă...