News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Departamentul de Stat al SUA, despre „deteriorarea” drepturilor omului în Europa / România, indicată pentru anularea alegerilor prezidențiale în decembrie, 2024

Statele Unite prezintă un raport în care semnalează „deteriorarea” drepturilor omului în multe ţări din Europa, mai ales în ceea ce priveşte „restricţiile privind libertatea de exprimare,” iar România este indicată pentru că a anulat alegerile prezidențiale din 6 decembrie, 2024.

Urmărește cele mai noi producții video G4Media – articolul continuă mai jos –

„La 6 decembrie, Curtea Constituțională din România a anulat rezultatele primului tur al alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie, hotărând că: „multiple nereguli și încălcări ale legii electorale… au compromis transparența și corectitudinea campaniei electorale”, ridicând suspiciuni cu privire la corectitudinea desfășurării alegerilor.  Decizia Curții a fost criticată ca fiind o ingerință politică în alegeri și o restricție nejustificată asupra discursului politic nefavorabil, de o natură și severitate fără precedent”, se precizează în raportul Departamentului de stat al SUA.

Alte probleme semnificative din raport, în materie de drepturile omului, se referă și la crime, violențe sau amenințări cu violență motivate de antisemitism.

  

Guvernul a luat măsuri credibile pentru identificarea și pedepsirea funcționarilor care au comis abuzuri împotriva drepturilor omului, dar în unele cazuri acțiunile guvernului au fost insuficiente, iar impunitatea a reprezentat o problemă, relatează AFP.

Departamentul de Stat american subliniază că în Germania,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Cum poate vota diaspora la alegerile europarlamentare? 17 întrebări și răspunsurile Ministerului de Externe – GHID

Redacția

Ce înseamnă investiția de 3 miliarde de dolari în două reactoare nucleare la Cernavodă. Ministrul Burduja, apreciat în Parlamentul Canadei

Redacția

Consilierul lui Zelenski, despre declaraţiile lui Andrei Marga: „Criza agenţilor determină Rusia să scoată din dulap şi cea mai uitată naftalină politică. Ar trebui să înţeleagă şi perspectiva răspunderii penale”

Redacția
Încarcă...